Offside
* Domenic Frimpong, van de Ghanese club Chelsea Berekum, werd doodgeschoten toen gangsters de spelersbus op de terugweg van een wedstrijd overvielen.
* Een treinticket van New York naar het MetLife Stadium (13 km) zal tijdens het WK meer dan 100 dollar kosten. Normaal is dat 12,90 dollar. Mikie Sherrill, de kersverse democratische gouverneur van de staat New Jersey, vindt dat FIFA voor de transportkosten moet opdraaien. FIFA zegt dat dit, op basis van de City Host Agreement, gratis zou moeten aangeboden worden door de stad of de staat.
* De FIFA is niet de enige sportbond die van het pad af is. De journalist Benji Naesen moet voor de Ethische Commissie van de UCI verschijnen vanwege zijn kritiek op het reilen en zeilen bij de wereldwielerbond.
* Alex Manninger (48), ex-doelman van Arsenal, kwam om het leven in een auto-ongeval.
* Als je nu ook al niet meer mag vendelzwaaien. Zoek gerust eens de beelden van Strasbourg–Mainz op en je zal onmiddellijk zien wat er aan de hand (of de vlag) is.
* Ergerlijk hoe vaak er tegenwoordig naar rugby wordt verwezen, wanneer spelers elkaar haast kelen in het penaltygebied bij een hoekschop. Totaal onterecht. Een rugbyspeler die dit doet, krijgt onmiddellijk enkele strafminuten aan zijn broek. Trouwens, een teennagel in offside, is een zwaardere overtreding dan een judogreep in het strafschopgebied.
In De Morgen lezen we vandaag: “You take the ball or you take the man. But you take something”. Sommigen vinden dat professioneel, maar dat is gewoon ontoelaatbaar en moreel laakbaar gedrag. Auteur van deze uitspraak: Kevin MacAllister van Union. Met zulke mannen kun je naar de oorlog, maar volgens mij vergist hij zich van slagveld.
Onside
* De FIFA is van plan om aan de Amerikaanse regering een moratorium te vragen op de activiteiten van ICE (de gehate en gevreesde immigratiedienst) tijdens het WK, zodat buitenlandse voetballiefhebbers uit bepaalde landen niet zouden kunnen opgepakt worden. Een goede zaak, maar wel erg dat dit nodig is.
* Elk nadeel heeft zijn voordeel. Zeker in de sport. De oorlog in Iran zou wel eens het einde van de sportswashing van de Arabische landen kunnen inluiden. LIV Golf, het golfproject van Saudi-Arabië zou er mee ophouden. LIV Golf Ltd leed in 2024 een verlies van zo’n 550 miljoen euro. Vanwege het oorlogsgeweld werden ook al de Grand Prix van de Formule 1 in Bahrain en Saudi-Arabië geschrapt. En ook het WK 2036 zou in de klappen kunnen delen. Elf van de vijftien stadions zouden nieuwbouw zijn, maar de plannen voor de nieuwe voetbaltempels werden al teruggestuurd naar de tekentafel. Vanwege te duur.
* Het is pas de vijfde keer (2004, 2010, 2018, 2025, 2026) sinds de uitbreiding van de Champions League met meerdere clubs per land dat de vier halvefinalisten uit vier verschillende landen komen.
* Marie-Louise Eta, de nieuwe trainer van Union Berlin deed precies wat ze moest doen. Op de juiste manier antwoorden op seksistische verhalen en zich op haar ploeg concentreren. Nu volgend weekend winnen met Union om al die haatzaaiers de mond te snoeren.
Het is eigenlijk erg dat we zo lang hebben moeten wachten voor een vrouw hoofdtrainer werd.
Misschien zou het niet slecht zijn, als enkele ploegen in de Belgische competitie eens nadenken over een dergelijke switch. Bouchez, waar wacht je op?
Inside
* Het Duitse Fortuna Düsseldorf heeft zijn coach Markus Anfang vervangen door Alexander Ende. Het klinkt logisch. Soms overtreft de realiteit de fantasie.
* De Portugees Carlos Quieroz zal Ghana coachen tijdens het WK. Het is zijn zesde nationale team in zes jaar.
* Sergio Ramos (40) zit sinds december zonder club. Zijn laatste werkgever was het Mexicaanse Monterrey. Ramos, die 180 caps voor Spanje verzamelde, wil terug naar zijn oorspronkelijke club: FC Sevilla. Hij wil zich bovendien inkopen in de club. Een idee dat niet door iedereen in Andaloesië op applaus wordt onthaald.
* De sponsorinkomsten van de Europese clubcompetities zullen meer dan één miljard euro per seizoen bedragen.
* De punten in de kranten. Een wekelijkse bron van amusement of ergernis. Je zou denken dat er alleen wereldvoetballers in de Jupiler Pro League rondlopen. L’Équipe is andere koek. Het sensationele duel tussen Bayern München en Real Madrid leverde slechts povere cijfers op. Het gemiddelde bij Bayern was 5,2 (op tien), bij de Koninklijke 5,6. De twee keepers kregen een 4. Beide coaches een 5.
* Voor wie op de hoogte is van de krenterigheid van L’Équipe valt de 8 voor Rode Duivel Diego Moreira in Strasbourg-Mainz op.
VARtaal
* De bekerfinale van de volleybal: nog maar eens, het is het volleybal
* Toen keerde Lukaku zonder echte matchritme terug: zonder echt matchritme, maar die echt mag eigenlijk helemaal weg
* De Red Flames laten uitstekende zaak liggen: ze zullen moeten zoeken om het terug te vinden.
* We zijn blij dat er eindelijk iets gebeurd: iets gebeurt! Op de nationale tv! Daar moeten ze leren thee drinken. Zo moesten wij dat vroeger doen.
* Dat Wim Devilder niks heeft met sport is zijn goed recht, maar het is daarom niet nodig om ongeveer elke naam met een niet-Vlaamse naam te radbraken, zoals vorige zondag nog Jovic en Vetlesen. Het kan toch niet zo moeilijk zijn om even aan (sport)collega te vragen wat de juiste uitspraak is? Ik ben ervan overtuigd dat ook hij glimlacht als hij op een andere zender “Woet” Van Aert hoort.
* De werkwoorden slagen en slaan blijven voor moeilijkheden zorgen. Die twee werkwoorden lijken op elkaar, maar zijn geenszins synoniemen.
Slaan, sloeg, geslagen: kloppen, meppen, afranselen, …
Slagen, slaagde, geslaagd: lukken, succes hebben, …
Twee voorbeelden van vorig weekeinde op VRT: “De spelers van Menen slagen de eerste kloof” en “dit zijn de geslaagden”. Het zou eigenlijk moeten zijn: slaan in plaats van slagen en de geslagenen/verslagenen in plaats van geslaagden. Bij dit laatste voorbeeld nog beter de geslagen/verslagen spelers.
Tekst: François Colin en Paul Catteeuw