Het is eindelijk officieel: Mark van Bommel wordt de nieuwe coach van de Rode Duivels. Wat een pantomine. Al voor het WK was beslist dat het contract van Rudi Garcia niet zou verlengd worden. Zelfs niet als hij het vooropgesteld doel zou bereiken. De vraag is nu of Van Bommel een goede keuze is. We zullen het snel weten. In het najaar staan Italië, Turkije en Frankrijk op het programma.
Volgens Le Soir was al in april beslist dat Garcia geen nieuwe overeenkomst zou krijgen. Dat kan ik niet bevestigen, maar op 20 juni (de dag van België-Iran) vertelde iemand van de voetbalbond me dat hij sterk betwijfelde dat Garcia volgend seizoen nog de Duivels zou coachen. Vorige week donderdag zei een topfiguur van een van onze grootste clubs me: ‘Toch wordt het Garcia’.
Er zijn nog meer aanwijzingen dat alles al lang beklonken was. De Duivels zaten nog in Amerika toen het Nederlandse voetbalpraatprogramma Voetbal Inside het nieuws aankondigde. Plots, uit het niets. Waarom zouden ze dit zelf bedenken? De info kon alleen van Van Bommel komen. Kortom, alles was al (zo goed als) rond.
Intussen staat het zuiden van het land op zijn achterste poten. Op sociale media wordt opgeroepen om de komende interlands te boycotten. Van Bommel wordt niet aanvaard, ‘omdat hij geen Frans spreekt’. Bedenkelijke reacties, van mensen die blijkbaar niet beseffen dat de meerderheid in dit land dan ook een Franstalige bondscoach had kunnen/moeten weigeren.
De Franstalige media vertellen dat soort idiotieën gelukkig niet. Hoewel er toch ook flink met scherp wordt geschoten. ‘Het probleem was niet de coach, maar zijn paspoort. (…) De oude communautaire reflex borrelde weer op. (…) De Vlamingen kunnen het onder elkaar regelen, dus zal alles beter gaan.’ Aan cynisme geen gebrek.
Van Bommel wordt hoegenaamd niet met open armen ontvangen. Integendeel. Het vertrek van Garcia wordt niet begrepen. ‘Een coach die de verwachtingen inlost, moet je behouden’, zegt ex-international en de belangrijkste Waalse ‘consultant’ Philippe Albert.
‘Het lot van Garcia was al voor het WK bezegeld’, schrijft Frédérique Larsimont, chef-voetbal van Le Soir. ‘Ondanks de resultaten. Hij zou onvoldoende werk gemaakt hebben van eigen identiteit, zich te veel aan de tegenstander aangepast hebben en ‘oldskool’ zijn.’
Fijntjes wordt opgemerkt dat hij jonger is dan Luis de la Fuente, de coach van wereldkampioen Spanje. Dat ‘oldskool’ slingert al van in het najaar rond bij DPG Media. Hij zou zich te veel laten leiden door buikgevoel in plaats van data. Dat wordt leuk, zal je zo dadelijk lezen.
Wolfijzers
Het gaat nog een tijdje duren vooraleer de Franstalige media het vertrek van Garcia verteerd hebben. Ook al is Le Soir vandaag niet kritiekloos voor de Fransman. Inmiddels wordt het vizier al op Van Bommel gericht. ‘Antwerp was onder zijn leiding gedisciplineerd en defensief’, meent Alex Teklak, ex-voetballer en zowat ‘de Gert Verheyen’ van Franstalig België.
Hij noemt hem een controlefreak die eerder een leerling is van de Italiaanse dan de Nederlandse voetbalschool. ‘Hij hapte toe omdat hij al twee jaar zonder werk zat en iedereen hem dreigde te vergeten’, aldus Teklak. ‘Zijn successen bij Antwerp waren vooral te danken aan de buitengewone financiële middelen die de club op dat moment had. Het was een waanzinnig scenario. Normaal gebeurt dat nooit.’
De lat wordt meteen ook hoog gelegd. ‘Van Bommel begint op eigen risico aan dit avontuur’, waarschuwt Albert. ‘Garcia haalde het maximum uit deze groep. Als Van Bommel daar niet in slaagt, zullen we niet aarzelen om het te zeggen. Ik zou niet in zijn plaats willen zijn.’
‘Van Bommel was assistent-coach van Australië maar zal moeten leren wat interlandvoetbal is’, aldus Teklak. La Dernière Heure waarschuwt de nieuwe man ook voor de wolfijzers en schietgeweren die op hem wachten. ‘Courtois, De Bruyne, Lukaku.’
Pisa
Vooral Vincent Mannaert ligt onder vuur. ‘Hij heeft zijn lot aan dat van Van Bommel gekoppeld’, waarschuwt Le Soir. ‘Vincent zit graag aan het stuur’, voegt Teklak eraan toe. ‘Hij weet toch dat Van Bommel bij Antwerp weggegaan is omdat de voorzitter zich met het sportieve beleid wilde bemoeien.’
Teklak meent dat de nieuwe baas van de Duivels ‘pikant en sarcastisch kan zijn’. Dat valt te betwijfelen. Zijn levensfilosofie is: tegen iedereen altijd vriendelijk zijn, want je komt hem/haar nog wel eens tegen in het leven.
Van Bommel heeft alvast de steun van Toby Alderweireld en een aantal mensen van het Antwerp van de tweede landstitel uit de geschiedenis. Wat niet betekent dat iedereen toen zo opgezet met hem was. Zijn tweede seizoen op de Bosuil was een drama. Kort na nieuwjaar vertrok supertalent Arthur Vermeeren, maar dat de Great Old slechts zesde eindigde in de play-offs werd hem toch aangerekend.
Er werd niet hard en voldoende getraind, wat spelers vaak leuk vinden. En van data moest hij niet te veel weten. Hij wist het sowieso altijd beter. Van Bommel verwachtte na zijn aftocht op de Bosuil ook naar een Europese topclub te kunnen versassen. ‘Ik kreeg aanbiedingen’ zei hij gisteren in de Nederlandse NRC. ‘Van Parma en Pisa.’ Niet echt namen om achterover van te vallen.
Oranje
Blijft ook de vraag waarom hij nimmer werd genoemd als mogelijke opvolger van Ronald Koeman bij Oranje. Een team dat twee rondes voor de Rode Duivels naar huis moest.