Trainer in ruste is hij alweer een half jaar, maar steeds begeriger kijkt Ruud van Nistelrooij uit naar een nieuwe club. “Dan moet het wel kloppen van twee kanten. Ik stap niet overal zomaar in”, vertelt Van Nistelrooij (49) bij de lancering van het boek Met heel mijn hart over zestig jaar FC Den Bosch.
In dat boek haalt de latere spits van onder meer PSV, Manchester United en Real Madrid herinneringen op aan de zes jaren bij zijn eerste profclub. Als relatieve laatbloeier kwam hij vandaar in de top terecht.
FC Den Bosch had hem zelfs nog ouder getaxeerd toen hij in 1991 in de jeugdopleiding werd opgenomen. “FC Den Bosch had nog geen B-jeugdelftal, voor speler tot 16 jaar, er was alleen A-jeugd tot 18 jaar. Ik was nog 14 toen ik werd uitgenodigd voor een testwedstrijd, op 1 juli werd ik 15. Ze hebben me toch genomen. Eindelijk zat ik doordoor bij een profclub. Mijn droom was uitgekomen. Ik had er al enkele jaren naar uitgekeken, maar werd nooit gevraagd, ook niet door PSV dat nog wel een samenwerkingsverband had met Margriet, de amateurclub in Oss waar ik speelde”, aldus Van Nistelrooij
Gemiste penalty
Indruk had hij wel gemaakt op FC Den Bosch in dat testwedstrijdje door als de veruit jongste van het stel een penalty op te eisen, én te missen. ‘’Dat moment dat ik achter de bal ging staan, dat pakte Cor Adriaanse, mijn eerste jeugdcoach bij FC Den Bosch, vertelde hij me later. Toen ze na de wedstrijd ontdekten dat ik eigenlijk een jaar te jong was, telde leeftijd voor hem niet.”
Bijna drie jaar later drong Van Nistelrooij tot het eerste elftal door, nog maar 17 jaar jong. Nog eens drie seizoenen bleef hij er hangen, steeds in de Eerste Divisie. AZ wees hijzelf af. Dick Advocaat vond hem in 1997 niet goed genoeg voor PSV. Een jaar later kwam hij wel naar Eindhoven waar Bobby Robson aan het bewind was gekomen, maar toen moest PSV inmiddels wel het tienvoudige betalen van het bedrag waarvoor sc Heerenveen Van Nistelrooij bij FC Den Bosch had weggekocht.
Landskampioen en topscorer
Internationale roem volgde pas in het buitenland. Vijf jaar Manchester United, vier jaar Real Madrid. Landskampioen en topscorer in Engeland, Spanje en de Champions League. Ruud van Nistelrooij geniet zoveel aanzien dat de FIFA hem heeft opgenomen in het kringetje van oud-coryfeeën die worden opgetrommeld voor bijvoorbeeld de Wereldbeker-loting in Washington, in zijn geval als jurylid voor de Ferenc Puskas-Award, waarmee jaarlijks het mooiste doelpunt wordt bekroond.
Ruud van Nistelrooij is net terug uit Washington als hij op maandagavond in Den Bosch even terug is bij zijn oude club. “Op de terugweg vanuit Amerika ben ik even ergens langs gevlogen om te praten over een mogelijke baan in de nabije toekomst”, zegt hij enigszins geheimzinnig.
Het begint te kriebelen. Van Nistelrooij behoort tot de werkloze trainers die slechts moeizaam kunnen toekijken. Het zit hem nog altijd niet lekker dat hij vorig seizoen met Leicester City moest degraderen uit de Premier League. “Ik had me er meer van voorgesteld omdat het de bedoeling was het elftal in de winter-window zodanig te versterken dat we ons konden handhaven in de Premier League.”
Contacten aanboren
Nu broedt hij op revanche, liefst bij een club die past bij zijn statuur. Als interim-coach na het ontslag van Erik ten Hag mocht hij slechts een paar weken de leiding hebben bij Manchester United. De nieuwe coach, Rúben Amorim, wenste hem niet langer als assistent in zijn nabijheid.
Wereldwijd boort Van Nistelrooij zijn contacten aan om verder te komen in het trainersvak. Zo volgde hij in Chili onlangs het WK Onder 20 en bezoekt hij oude bekenden die hem tips en ervaringen kunnen meegeven.
Assistent Oranje
Van Nistelrooij nam na zijn spelerscarrière een lange pauze. Twee jaar na zijn afscheid werd hij jeugdcoach bij PSV en ging hij Guus Hiddink assisteren bij Oranje. Op het EK in 2021 vervulde hij eenzelfde rol onder Frank de Boer. Vanuit Jong PSV werd hij in 2022 hoofdcoach van PSV. In de week voor de laatste competitieronde, met PSV op afstand van Feyenoord, stapte hij onverwacht op. Van Nistelrooij proefde niet langer het vertrouwen van de clubleiding.
Het was een besluit dat typerend was voor de voormalige topspits, altijd gedreven, strevend naar een perfecte situatie. Dat blijft hem bezighouden. De trainerscarrière van Ruud van Nistelrooij is nog lang niet voltooid.