PLOEG VAN DE WEEK: STVV, dat het verrassend gestarte KV Mechelen in eigen huis uittelde (1-3) en na tien speeldagen vijfde staat
SPELER VAN DE WEEK: Hendrik Van Crombrugge, die Racing Genk moest overeind houden tegen … Dender
BELGIE
De Champions League is echt begonnen en het was snel gedaan met het stuntwerk van onze clubs. Club Brugge slaagde er dit keer niet in om Atalanta over de knie te leggen – in tegenstelling tot vorig seizoen – en mag zich gelukkig prijzen dat Monaco in Jan Breydel een waardeloze avond beleefde. Deze week hield het Manchester City in bedwang. Union moest het dit keer niet tegen de kampioen van de Eredivisie maar tegen een subtopper van de Premier League opnemen. Een verschil van dag en nacht. Het werd, vooral qua resultaat, een regelrechte afstraffing in het Astridpark (0-4). Het enige verschil met zo’n resultaat voor de thuisploeg was dat de fans bleven zingen en niet aan het fluiten gingen, zoals wanneer Anderlecht een pak voor de broek krijgt.
Nul op zes en toen moest Racing Genk nog komen. Ferencvaros in eigen huis dan verwacht je toch een overwinning, maar helaas, het werd nog maar eens een nederlaag voor de Limburgers (0-1). De zoveelste illustratie van het beschamende vormpeil van het team van Thorsten Fink. En dat kreeg zondag een vervolg tegen Dender. Genk kon pas in de slotfase op voorsprong komen toen de bezoekers nog slechts met tien op het veld stonden en met negen eindigden (2-1).
Vervlogen glorie
Toen hadden we er al flink wat uren bedenkelijk voetbal opzitten. Antwerp begon redelijk tegen een zwak Cercle Brugge, maar verkwanselde de voorsprong na wat een individuele fout wordt genoemd (1-1). Individuele fouten en gebrek aan efficiëntie zijn eigenlijk synoniem voor kwaliteit en dat is op de Bosuil in ruime mate verdwenen. Met boegeroep aan het slot als gevolg. ‘Wij betalen, jullie falen’, was de boodschap op een spandoek. Geen leuke conclusie aan de vooravond van de opening van de nieuwe tribune 2. Gelukkig voor de Great Old heeft het minder pure ‘successupporters’ dan AA Gent.
AA Gent lijkt de opwaartse lijn echter door te trekken: 2-1 winst tegen Charleroi. Je moest echter supporter van de Buffalo’s zijn om vrolijk te worden van deze pot voetbal. En dan moest een dag later Anderlecht-Standard nog volgen: de Klassieker, maar de jongste jaren meer een klassiek drama om de titel van vervlogen glorie van het seizoen. Zelfs Besnik Hasi kon zes minuten na de rust de miserie niet meer aanzien en voerde drie wissels door. Een geniale zet, voor wie daar in gelooft. Maar één minuut later volgde het enige doelpunt na een actie waar de drie nieuwkomers een voet in hadden. De 18-jarige Cvetkovic werd de held van de dag.
Fort Union
Alle hoop om dit voetbalweekeinde te redden berustte bij Club Brugge en Union, de vaandeldragers van ons voetbal. Helaas, de Brusselaars waren naar Jan Breydel gekomen om niet te verliezen en blauw-zwart probeerde wel maar had niet de inspiratie om Fort Eendracht af te breken.
Nicky Hayen koos nochtans voor een gedurfde opstelling met maar liefst vier rasechte aanvallers. Vermant en Tresoldi stonden zij aan zij in de spits. Een tien voor bedoelingen, maar een foute tactiek. Zeker tegen een ploeg die met drie centrale verdedigers speelt. De twee diepe spitsen krijgen een mannetje op zich en Burgess kan als een ouderwetse libero opereren.
Even leek Union voor de rust in de problemen te komen toen Leysen, ook al de man van de penalty’s tegen Newcastle, het shirt van Forbs opeiste. De strafschop werd door de VAR vanwege voorafgaand buitenspel geschrapt. Dat gebeurde ten onrechte ook met de gele kaart. Het is nochtans de normale procedure. Een schande. Je mag dus ongestraft een doodschop uitdelen als achteraf blijkt dat de aanvaller een centimeter buitenspel stond.
De tweede helft kon alleen beter zijn. Helaas, nauwelijks. Club Brugge plaatste twee ballen tussen de palen. De eerste werd knap gered door Scherpen, bij de tweede moest hij scherper zijn: 1-0 Carlos Forbs.
Union versierde een eerste corner in de 94ste minuut en kreeg geen bal tussen de palen. Mignolet had op krukken in het Brugse doel kunnen staan. Het was de eerste nederlaag in de competitie van Union sinds 15 maart (2-1 in Genk).Club was niet geweldig, maar probeerde het tenminste. Van een regerend landskampioen mogen we meer verwachten. Conclusie over de hele lijn: mag het iets meer zijn?
Lavia
Volgend weekeinde is er dus geen competitievoetbal. De Rode Duivels werken immers de beslissende interlands voor kwalificatie voor het WK 2026 af. Vrijdag komt Noord-Macedonië naar Gent, maandag trekken ‘onze jongens’ naar Wales. In de selectie slechts een verrassing: de terugkeer van Axel Witsel. Wat extra ervaring kan geen kwaad in deze jonge groep, maar Romeo Lavia, onze ‘zes’ met het meeste talent, speelde zaterdag eindelijk nog eens een half uur met Chelsea in de topper tegen Liverpool. Het zou een goed idee zijn om hem er alsnog bij te halen.
EUROPA
*Voetbal, een onbegrijpelijk spelletje. Veel minder dan vroeger, toen verrassingen dagelijkse kost waren. Door de concentratie van geld en talent minder dan ooit onvoorspelbaar, maar desondanks gebeuren er nog steeds vreemde dingen.
Neem Liverpool. Vorig seizoen al halfweg de competitie zo goed als zeker van de titel. Deze zomer voor zo’n 250 miljoen euro ingekocht. Voor sommige analisten hoefde de competitie niet eens gespeeld te worden. Maar Koning Voetbal blijft verbazen. De Reds verloren dit weekeinde (tegen Chelsea 2-1) voor de derde keer op rij, het Champions League-duel bij Galatasaray meegerekend. Het was Arne Slot nog nooit overkomen in zijn carrière. Door de tweede opeenvolgende competitienederlaag wordt Arsenal (2-0 tegen West Ham) de nieuwe leider.
Neen, geld beslist veel – te veel – in het moderne voetbal, maar gelukkig nog altijd niet alles. Neem die andere Reds, de Red Devils uit Manchester: geen ploeg spendeerde de voorbije tien jaar meer aan inkomende transfers, maar elke overwinning is nieuws geworden. Dit weekeinde hield het team van Ruben Amorim voor de eerste keer dit seizoen de nul (tegen het zwakke Sunderland, 2-0).
Laat nu net Sanne Lammens zijn debuut vieren. Hij deed een paar (letterlijk) goede, maar geen uitzonderlijke moeilijke reddingen maar de nationale loftrompet maakte weer veel misbaar. In Engeland was hij door sommigen al vooraf afgebrand, want geen Martinez of Donnarumma die naar Old Trafford kwam. Om één reden: hun salaris. Prijs-kwaliteit is Lammens een goede aankoop, maar weet dat niet iedereen op de Bosuil overtuigd was van zijn kwaliteiten en velen Jean Butez een betere ballenvanger vonden. Butez keept aan de prachtige boorden (letterlijk) van het Comomeer. Op de plaatselijke krant na is er geen kat te bespeuren op de perstribune, tenzij Napoli, Inter, Milan of Juve op bezoek komt. In Engeland is United nog steeds de club die de meeste toeschouwers en pers lokt, ook al eindigde het vorig seizoen elfendertigste.
Tot slot, Man City won zuinig bij Brentford (0-1).
*Pas enkele weken geleden las ik in een van onze kranten dat Vincent Kompany op zijn tellen moest passen. Op Facebook werd dat zelfs ‘zagen aan de poten van’ genoemd. Nu, van dezelfde auteur, een verhaal dat ‘Bayern dol op hem is’. De club uit Beieren pakte in Frankfurt, tegen een van de betere ploegen van de Bundesliga, zijn tiende zege op rij (0-3). Zes keer in de Bundesliga en dat levert een kloof van vier punten op met Borussia Dortmund, dat tegen RB Leipzig op 1-1 bleef steken.
*Real Madrid herstelde zich van de uppercut van vorige week in het Metropolitano en versloeg Villarreal (3-1). Barcelona kreeg klop van FC Sevilla (4-1).
*Kevin De Bruyne moest van de bank komen om Napoli na een achterstand voorbij Genoa te loodsen (2-1). Inter won makkelijk van Cremonese (4-1). Atalanta geraakte niet voorbij Como (1-1).
*Marseille won ruim in Metz (0-3) en mocht een nachtje de stand aanvoeren.